MBRETËRIA HUNZA

Hunza ndodhet në pjesën veriore të Pakistanit pranë kufirit me Kinën. Lugina ndodhet midis dy maleve më të larta Hindukush dhe Karakurum. Zona është e pasur me lumenj, kështu që rrymat indore formojnë zonën si një luginë të thellë. Lugina Hunza ndodhet në një lartësi prej 2,438 metra. Territori i Hunzit është rreth 7,900 km²

Karimabad (i quajtur më parë Deti Baltik) është kryeqyteti, i cili është gjithashtu një destinacion shumë turistik në Pakistan, për shkak të peisazhit mbresëlënës të maleve të afërta të tilla si Rakaposhi, Ultar Saar, Boxhahagur II, Maja Gent, Maja Hunza, Maja Darmiani dhe Bublimating. Sot, populli i luginës Hunza numëron rreth 87 mijë njerëz


Hunza është një atraksion i madh turistik në Pakistan, dhe shumë turistë pakistanezë dhe të huaj vijnë për të shijuar peisazhin piktoresk dhe për të vizituar këtë komb të lashtë. Ky rajon është shumë modern në çdo plan dhe është shumë i avancuar për standardet aziatike. Britanikët ruanin statusin e Hunzës si Principatë deri në vitin 1947.

Më 3 nëntor 1947 Sundimtari Hunzite Mohamed Xhamal Kan i dërgon një telegram Mohamed Ali Xhina në të cilën ai pajtohet të mbledhë principatën e tij në shtetin e ri të Pakistanit. Deri në vitin 1974, Hunzët kishin autonomi brenda Pakistanit, e cila u hoq nga Kryeministri Zulfikar Ali Buto. Në luginën e Hunzës arrihet përmes një rruge të gjatë dhe të vjetër, e cila fillon nga qyteti i Islamabadit. 
Njerëzit e Hunza

Shumica e hunzëve janë myslimanë. Rajoni Hunza është një shtëpi e tre etniteteve: zona e Hunzës së Poshtme – (nga Mauni deri në Nasirabad) është kryesisht e populluar nga Shinaki, njerëzit që flasin Shina; Zona qendrore e Hunza – (nga Murtazabad deri në Ahmed Abad) është e populluar kryesisht nga njerëzit që flasin gjuhën Burushashki. Zona e sipërme e Hunza, e njohur si Goca – (nga Shiskat deri në Hunxherab) është kryesisht nga njerëzit që flasin Vaki.

Anëtarët e popullit Hunza janë gjithmonë të buzëqeshur, të gëzuar dhe të fortë. Ata gjithmonë duken më të rinj dhe janë shumë të befasuar nga mosha e tyre. Sikur të jenë nga një planet tjetër, por prap nuk janë.

Hunzët jetojnë në malet e Pakistanit verior dhe kanë rreth 87,000 banorë. Ata janë të veçantë në mesatarën e jetesës pasi që jetojnë 100 vjet, por shumë prej tyre jetojnë pa probleme deri në 120 vjet. Disa kanë jetuar deri në 160 vjet. Rrallë sëmuren, nuk dinë për tumoret, duken shumë të rinj, dhe gratë e tyre mund të lindin në moshën 65 vjeçare.

Për një kohë të gjatë mendohej se banorët e kësaj lugine i detyroheshin jetëgjatësisë dhe vitalitetit të tyre ndaj gjeneve , por hulumtimet e reja tregojnë se faktorët e mjedisit ndikojnë më shumë se predispozitat e gjeneve. Faktorët që shkencëtarët kanë identifikuar si të rëndësishme për cilësinë e jetës në Luginën Hunza janë bima e bazuar në barishte dhe bimë, veçanërisht vaji i kajsisë, stilet e thjeshta të jetesës dhe aktiviteti fizik në rritje.

Banorët e luginës Hunza janë të vetmit që nuk vuajnë nga kanceri, sëmundjet kardiovaskulare, diabeti dhe gjithashtu kanë jetëgjatësinë më të gjatë në botë.Në Kongresin Ndërkombëtar të Sëmundjeve Karcinogjene në Paris, të shënuar në gusht 1977, ekspertët thanë se “sipas të dhënave nga gjeokancerologjia (shkenca e hulumtimit të kancerit në rajone të ndryshme të botës), mungesa e plotë e kancerit ndodh vetëm në mesin e njerëzve të Hunzës”.

Për ata të shpenzojnë 100 deri në 200 kilometra në ditë, është e njëjtë sikur ne të ecim nëpër shtëpi. Ngjitje në malet e pjerrëta për Hunzët është gjysmë ore, dhe ata zbresin me gëzim dhe energji.

Hunzët pretendojnë të jenë pasardhës të ushtarëve të ushtrisë së Aleksandrit të Madh që u vendosën këtu gjatë fushatës së tij në Azi. Ata nuk kanë karakteristika aziatike dhe janë shumë të ngjashme me banorët e sotëm të Ballkanit, prandaj ata konsiderohen pasardhës të maqedonasve të lashtë. Ata përdorin diellin dhe luanin për simbolin e tyre. Gjuha e Hunzëve quhet “Burushaski” dhe nuk ka asnjë lidhje me asnjë gjuhë tjetër të njohur. Hunzët, dhe rajoni Hunza në përgjithësi, kanë shkallën më të lartë të shkrim-leximit në Pakistan dhe më gjerë.

Zakonet e shëndetshme dhe të ushqyerit

Ndarja gjeografike lejoi Hunzes të ruajnë stilin e tyre të jetesës të shëndetshme gjatë disa mijë viteve. Jetëgjatësia dhe shëndeti i jashtëzakonshëm i banorëve të kësaj lugine tërhoqën vëmendjen e shumë studiuesve. Shumë nga Hunzët jetojnë deri në 100 vjet ose më shumë.

Ka kohë që besohet se kjo jetë e pazakontë është për shkak të faktorëve të caktuar gjenetikë, por shumë studime kanë treguar se sekreti i jetës së gjatë dhe të shëndetshme të Hunzëve është fshehur kryesisht në stilin e tyre të shëndetshëm të jetës me aktivitet të madh fizik dhe një dietë që përbëhet kryesisht nga produktet bimore.Kardiologë të njohur amerikanë, E. G. Tumi dhe P. V. Vajt vizitoi zonën Hunza në vitin 1964 dhe kërkimet e tyre mbi mënyrën e jetës së Hunzëve u botuan në një nga revistat më të specializuara mjekësore „American Heart Journal“ (E. G. Toomey, P.W. White, „A brief survey of the heart of aged Hunzas“, American Heart Journal, 68:842, 1964.).

Të dy mjekët erdhën në përfundim se të gjithë të anketuarit (të moshave 90 deri në 110 vjeç) kishin presionin normal të gjakut, nivelet normale të kolesterolit dhe funksionimin e mirë të zemrës. Hunzët nuk dinë për ekzistencën e sëmundjeve malinje, sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit dhe plakjes së parakohshme të trupit.


Drithrat

Hunza ushqehet me një numër të madh të drithërave: elb, mel, misër dhe thekër.Me kokrrat e të gjitha drithërave bëjnë miell. Mielli përdoret për të bërë bukë pa maja, të quajtur “çapati”. Hunzët bukën çapati e konsumojnë me çdo vakt..

Frutat dhe perimet

Frutat dhe perimet janë një pjesë thelbësore e dietën e Hunzëve. Ata zakonisht hanë fruta dhe perime të freskëta dhe të papërpunuara. Vetëm perimet gatuhen, edhe atë shumë shkurtimisht. Frutat me të cilët Hunzët ushqehen kryesisht janë kajsit, mollët, dardhat, pjeshkët, qershit, manet dhe rrushi.

Kajsit, të cilat janë lloji më i përhapur i frutave në zonë, janë të freskëta dhe të thata. Gjatë përgatitjes së desertëve, Hunzët nuk përdorin sheqer të bardhë të rafinuar. Perimet që zakonisht përdoren në dietën e Hunzëve janë: fasulja, bizelja, qiqra, sallatë jeshile dhe spinaq.

Fruta arrore

Hunzët konsumojnë kryesisht arra, dhe shumë më pak lajthi dhe bajame. Nga bajamet, Hunzët prodhojnë vaj gatimi sipas një recetë të vjetër disa mijëra vjet. Në llojin e vaktit, frutat arrore zakonisht kombinohen me fruta.

Produktet me origjinë shtazore

Hunzët nuk janë vegan striktë. Ata rrallë përdorin ushqime me origjinë shtazore. Mishi konsumohet vetëm gjatë pushimeve ose festave (Kurban Bajram, dasma, ditëlindje). Në raste të tilla të rralla, mishi (i zier për një kohë të gjatë) shërbehet në porcione të vogla, copëtuar në copa të vogla. . Hunzët zakonisht konsumojnë mish pule dhe dele. Për shkak se ata janë muslimanë ,nuk hanë mish derri. Hunzët përdorin vezët shumë me masë. Ato zakonisht përdoren në disa varieteteve të bukës çapati. Produktet e qumështit që kryesisht konsumohen janë qumështi i dhisë dhe djathi, dhe shumë rrallë gjalpë. Hunzët kanë recetat e tyre tradicionale për prodhimin e një produkti qumështi të ngjashëm me kos. Hunzët që shpesh konsumojnë ushqim me origjinë shtazore e bëjnë këtë vetëm në muajt e dimrit dhe në sasi të vogla. Hunzët konsumojnë sasi shumë të vogla të kripës. Në shumicën e hajeve të tyre, kripa nuk përdoret aspak.